Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Kallimach i Długosz w recepcji...

15.06.2016
Pracownia Literatury Renesansu Katedra Historii Literatury Staropolskiej, Wydział Polonistyki w Krakowie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Pałac Biskupa Erazma Ciołka Oddział Muzeum Narodowego zapraszają na wykład, który wygłosi: mgr Maciej Gaździcki (Wydział Polonistyki UJ): "Kallimach i Długosz w recepcji XIX-wiecznych pisarzy-historyków – Józef Szujski i Józef Ignacy Kraszewski"
więcej o Kallimach i Długosz w recepcji...

Accipe iam lauros

15.06.2016
Pałac biskupa Erazma Ciołka, Kraków, ul. Kanonicza 17, 18 marca 2016, godz. 13.15. prof. dr hab. Barbara Milewska-Waźbińska
więcej o Accipe iam lauros

Święci, czyli jacy? Badania leksykalne w oparciu o Korpus Hagiografii Polskiego Średniowiecza.

15.06.2016
Co znaczyło w średniowieczu być człowiekiem prawdziwie dobrym? Jakie desygnaty przypisywano ludziom otaczanym nimbem świętości? Jakim językiem pisano o nich w ciągu pięciuset lat polskiego średniowiecza? Jakie cnoty z kanonicznego zestawu im przypisywano?
więcej o Święci, czyli jacy? Badania leksykalne w oparciu o Korpus Hagiografii Polskiego Średniowiecza.

O szesnastowiecznych polskich przekładach włoskich romansów

15.06.2016
Pracownia Literatury Renesansu zaprasza na wykład Prof. dr hab. Jadwigi Miszalskiej (Instytut Italianistyki UJ) "O szesnastowiecznych polskich przekładach włoskich romansów". Wśród szesnatowiecznych polskich romansów Julian Krzyżanowski wspomina cztery utwory, które, jak udało się ustalić, bez wątpienia miały związek z włoską twórczością wernakularną lub nowołacińską.
więcej o O szesnastowiecznych polskich przekładach włoskich romansów

Właściwości stylistyczno-językowe mów bp. Erazma Ciołka

15.06.2016
Pracownia Literatury Renesansu zaprasza na wykład dr Ałły Brzozowskiej (Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych, UWr). Dobrego autora, w tym mówcę, poznajemy m.in. po jego umiejętności posługiwania się wielością słów i figur. Nie wystarczy bowiem wiedzieć, co się chce lub należy powiedzieć, ale trzeba jeszcze umieć to wyrazić. W traktatach retorycznych podkreślano, że zaletami dobrego stylu są poprawność językowa, jasność wypowiedzi i ozdobność. Co można powiedzieć o stylu mów politycznych biskupa płockiego Erazma Ciołka? Czy zasługuje on na miano dobrego oratora?
więcej o Właściwości stylistyczno-językowe mów bp. Erazma Ciołka

Iter fantasticum, czyli poetyckie światy w „Zodiaku życia" Palingeniusza

15.06.2016
Zapraszamy 21 01 2015 r. na godz. 13 15, do Pałacu biskupa Erazma Ciołka, Kraków, ul. Kanonicza 17 na wykład: mgr Eweliny Drzewieckiej. W roku 1535 w Wenecji wydano utwór, którego autorem był Marcello Palingenio Stellato, znany jako Palingeniusz. Choć sam poeta z powodu tego dzieła został pośmiertnie oskarżony o herezję, ekshumowany i spalony na stosie, godny uwagi jest fakt niesłabnącej popularności, jaką cieszył się przez kilka następnych stuleci „Zodiak życia". Jest to poemat filozoficzny, składający się z XII ksiąg, którym patronują znaki zodiaku.
więcej o Iter fantasticum, czyli poetyckie światy w „Zodiaku życia" Palingeniusza